Warto wiedzieć - Jak zniwelować stres związany z rozmową kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna z całą pewnością należy do tego rodzaju spotkań, które mogą wywołać stres. Szczególnie wtedy, gdy bardzo zależy nam na otrzymaniu pracy/stażu, a miejsce na które aplikowaliśmy to spełnienie naszych zawodowych marzeń.

Co zrobić, aby stres nas nie opanował a spotkanie było początkiem obiecującej kariery?

 

Przede wszystkim należy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, a to w praktyce oznacza:

 

 1. Przeprowadź próbne rozmowy z doradcą zawodowym, aby dowiedzieć się, czy i jakie błędy popełniasz, oraz jakie są najczęściej zadawane pytania i jak na nie odpowiadać.
 2. „Trening czyni mistrza”, a więc trenuj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania np. przed lustrem lub z życzliwą i serdeczną osobą.
 3. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie: swoje CV, ofertę pracy na którą aplikujesz, informacje na temat firmy/organizacji/instytucji (profil działalności, osoby zarządzające, historia, plany rozwoju na przyszłość, wartości, jakimi się kieruje).
 4. Dzień przed spotkaniem sprawdź w jakiej odzieży pójdziesz na spotkanie i czy te rzeczy są czyste i świeże. Pamiętaj, że garnitur i garsonka (lub „spodnium”) są najlepszą opcją, gdy nie wiemy jaki styl outfit panuje w miejscu do którego staramy się o prace/staz.   
 5. Dzień wcześniej sprawdź trasę dojazdową (gdy jedziemy samochodem koniecznie dowiedzieć się, czy jest miejsce parkingowe).
 6. Przyjdź na spotkanie przed umówioną godziną (10 minut nie więcej), aby przed wejściem do budynku, gdzie ma odbyć się rozmowa, wziąć kilka głębokich oddechów. Czynność tę powtarzaj przez około 2-3 minuty, aż poczujesz, że oddech się uspokoił. Warto też uśmiechać się przez około 2 minuty przed wejściem na spotkanie, wtedy zmienia się mimika twarzy z zestresowanej na pogodną.
 7. Zapisz sobie z kim dokładnie masz spotkanie (imię i nazwisko).
 8. Jeśli w trakcie drogi na rozmowę okaże się, że będziesz później, należy koniecznie zadzwonić i uprzedzić o tym fakcie osobę z która masz mieć spotkanie.
 9. Miej świadomość, że jeśli nawet rozmowa nie przebiegnie pozytywnie i w efekcie nie otrzymasz oferty pracy, każde spotkanie jest doskonałym doświadczeniem, które możesz wykorzystać w przyszłości.
 10. Miej ze sobą wydrukowane swoje CV, długopis i czystą kartkę na której możesz robić notatki, gdyby okazało się, iż należy zanotować ważną informację (w stresie z całą pewnością nie zapamiętamy np. numeru telefonu).
 11. Na spotkaniu rekrutacyjnym dokładnie uzgodnij kto i kiedy będzie się kontaktował w sprawie odpowiedzi zwrotnej dotyczącej decyzji o zatrudnieniu lub jego braku. Po to mamy ze sobą kartkę i długopis, aby ważne sprawy zapisać. Słowo „zdzwonimy się” brzmi nieprofesjonalnie, należy wtedy doprecyzować kto do kogo ma zadzwonić i kiedy.
 12. Po rozmowie kwalifikacyjnej, koniecznie wyślij maila z podziękowaniem za spotkanie.

 

 

Więcej porad i sugestii w trakcie bezpośredniego spotkania z doradcą zawodowym. Zapraszamy !