Artykuły

NOWY PROJEKT BIURA KARIER "ODKRYJ Z NAMI SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ"

Projekt „ODKRYJ Z NAMI SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ! PODNOSZENIE JAKOŚCI USŁUG OFEROWANYCH PRZEZ ABK” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój

Czy wiecie co to są kompetencje?

Wiemy, że są ważne, a nawet niezbędne dla nowoczesnego i świadomego Europejczyka, lecz nie zawsze w pełni rozumiemy, co się za tym słowem kryje i co ono oznacza.

A kompetencje to zestaw 3 atrybutów:

  • wiedzy (co wiemy, to co się nauczyliśmy i wykształciliśmy),
  • umiejętności (co i jak potrafimy robić/wykonać),
  • postawy (co myślimy na dany temat, jakie mamy przekonania, a także, jaka jest nasza wewnętrzna motywacja).

 

Kompetencje dzielimy na twarde i miękkie.

  • Kompetencje twarde to nasza „baza”, to „fundament” a więc wiedza i umiejętności, które najczęściej możemy potwierdzić odpowiednimi dyplomami i certyfikatami, czyli znajomość języków obcych, znajomość budowy ciała człowieka, znajomość prawa pracy, umiejętność programowania lub tworzenia grafiki, posiadanie prawa jazdy.
  • Natomiast kompetencje miękkie to nasza postawa i umiejętności, które nie są namacalne i wprost mierzalne - odzwierciedlają naszą osobowość, a dotyczą m.in. umiejętności radzenia sobie ze stresem,  otwartości na nowe wydarzenia, współpracy w zespole, asertywności, kreatywności lub przedsiębiorczości. Kompetencje miękkie najczęściej dzielimy na osobiste, społeczne i przedsiębiorcze (często stosowane zamiennie i nazywane menedżerskimi).

 

Czy chcecie wiedzieć, które kompetencje miękkie macie świetnie rozwinięte, a które warto byłoby poprawić, aby lepiej radzić sobie w dzisiejszym świecie, nie tylko w obszarze zawodowym ale również prywatnym?

Jeśli tak, to zapraszamy do Biura Karier Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

Zgłoście się do nas! Napiszcie maila do: Dorota Turska, dturska@sum.edu.pl lub zadzwońcie tel. 32 / 208 3671.

Nasz doradca zawodowy pomoże w napisaniu CV i Listu Motywacyjnego, przygotuje do rozmowy kwalifikacyjnej, podpowie co jest niezbędne przy zakładaniu działalności gospodarczej. Spotkania odbywają się na Wydziałach i są dostosowane do Waszych zajęć.

 

Projekt „Odkryj z nami swoją przyszłość! Podnoszenie jakości usług oferowanych przez ABK” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.